Opr.Dr. Cihan Uçar Estetik Merkezi

Çalışma Saatleri : Pazar Hariç - 09:00 - 18:00
  İletişim : +90 (212) 347 0700

Dikkat Edilecek Hususlar

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
[Toplam Oy: 39 Ortalama: 2.8]

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatından sonra bir miktar kanla karışık sızıntı olabilir ve 48 saat devam edebilir. İlk günler sıvı besinlerle beslenin. Olabildiğince çiğnenmesi kolay besinleri seçin. İlk günlerde sırt üstü yatmaya çalışın. Yan ve yüzükoyun yatmayın. Başınızın altına en az iki yastık koyarak yatın. Yüzünüzü travmalardan koruyun.

Ağır kaldırmayın, başınızı aşağı sarkıtmayın. İlk 10 gün kan basıncınızı artıracak stres ve hareketlerden sakının.Ameliyattan birkaç gün sonra ilacınızı ıslatmayacak şekilde ılık su ile duş yapabilir, başınızı arkaya atarak yıkayabilirsiniz.İlk birkaç ay sümkürmeyin; burun içini size gösterdiğimiz şekilde göz pomadı ile nemlendirin ve temizleyin. Hapşırma esnasında ağzınızı açık tutun.

Göz kapaklarına aralıklı olarak 24-48 saat buz kompresi uygulayın. Bu, yüzünüzün şişmesini ve göz kapaklarınızın mor armasını engelleyecektir. Ameliyattan sonra göz kapaklarınızda ve yüzünüzde olabilecek şişlikler yaklaşık 10 günde oldukça azalacaktır. Bu süre sonunda işinize veya okulunuza gidebilirsiniz.

Ancak bazı hastalarda bu süre biraz daha uzun olabilir. Çekilen fotoğraflarınız sizleri takip ve kontrol etmek amacıyla dır. Burun estetik ameliyatı burun içinden yapıldığı için, dışarıdan bir izin görünmesi mümkün değildir.Burnunuzun içindeki sizin göremediğiniz dikiş, 10-12 günde eriyerek kaybolacaktır. Eğer burun kanatlarına daraltma işlemi yapıldıysa, dışarıdan ince dikişler görebilirsiniz.

Bunlar 5-7 gün sonra alınacaktır. Burun alçısı yaklaşık 1 hafta tutulur. Burun tamponları 2 gün sonra çıkartılır. Bu işlemler ağrısızdır. Ameliyattan 1 hafta sonra burun kalıbı çıkarılacak, yerine ince bir bant konulacaktır. Alçı ve sargılarınız açıldıktan sonra yüzünüzdeki şişlikler ve göz kapaklarınızda ki hafif morluklar sizi endişelendirmesin. Bu durum normaldir ve tamamen geçecektir.

Kesin sonuç, 3 ay 1 yıl içinde ortaya çıkacaktır. Burun ucunun yumuşaması ise daha uzun süre alabilir. Alçınız çıkarılana kadar yaklaşık 7 gün araba kullanmayınız. Ameliyattan sonra ilk 48 saat mümkünse ziyaretçilerinizi ve telefonlarınızı en aza indiririz. Burun kanaması olursa hemen dik duruma geçiniz; göz çevresine, dudak ve burun birleşim yerine buz uygulayınız ve sakin bir şekilde bekleyiniz.

Kanamanız duracaktır; durmazsa bizi arayınız. Ameliyat sonrası ağrı oldukça narindir. Ağrınız olursa size önerdiğimiz ağrı kesici ilacı kullanınız.Yüz mimikleriniz, özellikle gülme şekliniz ilk 3 hafta içinde farklı olacak ve giderek normale dönecektir. Sportif etkinlikler birkaç ay sınırlanmalıdır. Bu süreden sonra yüzme, tenis, golf, ata binme ve diğer sporlar yapılabilir.

Fakat direkt vücut temas gerektiren voleybol, futbol, ve basketbol gibi takım sporları 3 aydan sonra yapılabilir. Yeni burnunuz bir kaza sonucu kırılır ise, kırılan kemikler ilk ameliyattan daha kolay bir şekilde onarılacaktır. Bu tür bir sorunla karşılaştığınız zaman hemen bizi aramanız uygun olur. Ameliyattan sonra birkaç hafta burun delikleriniz zaman zaman tıkanıp açılır. Bu normaldir. Bu durumda herhangi bir ilaç kullanmayın.

Ameliyattan sonra 2 hafta Aspirin kullanmayın. İkinci haftadan sonra yan yatabilir, yürüyüş yapabilir, işinize ve günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

 

Liposuction Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ameliyat sonrası az da olsa ağrınız olabilir. Size önerilen ağrı kesici dışında, Aspirin ve benzeri  ilaç kullanmayın. Ameliyattan sonra ilk günlerde sıvı besinler alın (çay, su, çorba vb). Giderek miktarı artırın. Bulantınız olursa ilk günlerde tuzlu kraker ve tost yemeye çalışın. Süt ürünlerinden, meyve sularından sakının. İkinci günden itibaren dilediğiniz kadar yemeye ve içmeye çalışın. Sırt üstü veya yüzüstü yatarak uyuyun. Dizinizi ve kalça ekleminizi bükerek  oturmaktan sakının. Ancak tuvalette ve yemek masasında bu şekilde oturabilirsiniz. Diğer zamanlarda uzanarak dinlenin. Ameliyattan sonra üzerinizde bulunan Liposuction korsesini, gece ve gündüz sürekli olarak en az 3 hafta kullanın.

İlk 1-2 gün Liposuction yapılan küçük kesiklerden dışarı sıvı sızabilir ve bu sızıntı 48 saat sürebilir, endişelenmeyin. Üçüncü günde korseyi çıkararak banyo yapabilirsiniz.  Banyodan sonra korsenizi hemen giyin. Korse, oluşabilecek kırışıklığı azaltır ve cildinizin  düzgün şekilde iyileşmesini sağlar. Dilediğiniz kadar yürüyebilirsiniz. Ancak ilk günlerede yanınızda birileri olmalı. Uzandığınızda ayak bileklerinizi sık sık oynatın ve dizlerinizi arada bir bükün. Ancak kan basıncınızı yükseltecek aşırı egzersizlerden kaçının. Birinci ay sonrasında normal hareket ve egzersiniz programınıza dönebilirsiniz.

Liposuction yapılan alanlarda şişlik ve morluklar olabilir. Şişlik 2-3 günde en üst noktasına ulaşır ve bir iki hafta sürer. İkinci haftadan sonra şişlik inmeye başlar. Bu inme 2-3 hafta devam eder. Dördüncü hafta şişlikler iner, fakat geride sertlikler de 4-6 ayda normale dönecektir. Belli bölgelerde hissizlik olabilir. Bu 3-6 ayda giderek kaybolur. İlk 2-3 haftada tartılmayın; çünkü vücudunuzdaki öden nedeniyle kilonuz değişmeyecek, hatta artmış görünecektir. Morluklar 3-4 haftada kaybolacaktır.

Dikişlerinizi varsa 7 günde alınacaktır. İkinci haftadan itibaren vücudunuza nemlendirici sürün ve cildinizi yumuşatın. Üçüncü haftadan itibaren yan yatabilir ve normal hareketlerinize başlayabilirsiniz. Size reçete edilen ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın. Birinci hafta, birinci ay,  altıncı ay, birinci yıl kontrollerinize mutlaka gelin.

Doktorunuza danışmadan Aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmayın.

 

Karın Germe Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün sıvı gıdalar alın. Başlangıçta az az alın, sonraki gün miktarını giderek arttırın. Örneğin çay, gazı çıkarılmış meşrubat ve sebze çorbası içebilirsiniz. Eğer bulantınız olursa bunları tuzlu krakerle birlikte alabilirsiniz. Süt ürünleri ve meyve sularını ilk  gün almayın. Çünkü bunlar bulantınızı artırabilir. Ameliyat sonrası ikinci günden itibaren bol sıvı almaya çalışın. Ayrıca tolere edebildiğiniz kadar yemek yiyebilirsiniz. İlk gün dizlerinizin altına ve başınızın arkasına iki yastık koyarak yatın. Yan yatmayın. Saat başı 3-4 kez derin  nefes alıp verin. Ayaklarınızı sık sık bileklerden ve dizlerden oynatın. Odanızda ve evde belinizi öne doğru hafif bükerek dolaşın.

Drenleriniz alındıktan sonra ılık suyla duş alabilirsiniz. Bu arada korseniz kirlendiyse yıkayabilirsiniz. Kurutarak tekrar giyiniz. Korsenizi en az üç hafta kullanmalısınız. Korse, olabilecek şişlikleri önlediği gibi cildin tabana düzgün oturmasını sağlayacaktır. İlk on gün kan basıncınızı artıracak hareket ve streslerden uzak durun. İlk bir hafta kısa yürüyüşler, ikinci haftadan sonra uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. İlk haftadan sonra araba kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk iki hafta sigara içmeyiniz. Sigara iyileşmeyi geciktirir ve enfeksiyon riskini  artırır. Ameliyat sonrası şişlikler 2-3 günde fazlalaşır, ikinci haftadan sonra giderek azalır. İlk günlerde karnınız uyuşuk olabilir. Bunlar en geç 4-6 ayda kaybolacaktır. Ufak morluklar olabilir, iki hafta içinde kaybolacaktır. Üçüncü günden sonra ateşiniz yükselirse, ağrılarınız artarsa, ameliyat yerinde akıntı ve aşırı şişlik olursa bizi arayınız.

 

Gözkapağı Estetiği Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ameliyattan sonra rahatsız edecek kadar ağrınız olmaz. Olursa size önerilen ağrı kesici dışında, Aspirin  ve benzeri ilaçları kullanmayınız. İlk gün sıvı besinlerle beslenin. Başlangıçta az ve sık olarak beslenin. İlk günden sonra miktarı giderek artırabilir ve her şeyi yiyebilirsiniz. Bulantınız varsa kraker ve tost yiyebilirsiniz. İlk gün süt ürünleri ve meyve sularından sakının; çünkü bunlar bulantınızı artırabilir.

Başınız yukarıdan olacak şekilde uzanarak dinlenin. İlk iki gün göz çevresine buzlu veya soğuk sulu kompresler uygulayın. Uygulamaya belli sürelerde ara verebilirsiniz. Üçüncü günden itibaren yan yatabilirsiniz. İlk dört gün fazla konusma ve gülmeden sakının. Hapşırma esnasında ağzınızı açık tutun. Kan basıncınızı artıracak hareket ve streslerden on gün sakının. Bu durum, kanamaya ve morluk oluşmasına yol açabilir. Göz çevresindeki bantları çıkartmayın; kendiliğinden çıkarsa hiçbir şey  yapmayın. Bu bantlar size önerilecek günde çıkarılacaktır.

Önerdiğimiz yapay gözyaşı ve diğer göz merhemlerini dört saatte bir gözünüze uygulayınız. Gözünüzde kuruluk hissederseniz yapay gözyaşı damlasını daha sık kullanabilirsiniz. İlk birkaç gün araba kullanmayın. Çünkü gözünüze uyguladığınız  ilaçlar nedeniyle puslu görebilirsiniz. Mümkünse en az iki hafta sigara kullanmayınız. Sigara, iyileşmeyi geciktiren önemli bir etkendir.

Bir gözünüz diğerine oranla daha fazla şişer ve morarır, şiddetli ağrı oluşursa ve ateşiniz fazla yükselirse bizi mutlaka arayınız. İlk iki-üç günde en üst düzeye çıkan şişlikleriniz ortalama bir haftada inecektir. Tüm şişlikleriniz inmesi 2-4 haftayı alabilir. Dikişleriniz 3-5 gün sonra alınacakltır. İlk iki hafta doğrudan güneş ışınlarından sakının. Bu sürede güneş gözlüğü kullanın.

Lensleriniz varsa, bunları rahatsızlık vermeyeceğini hissettiğiniz taktirde kullanabilirsiniz. Ancak ilk bir hafta kullanmanız zor olabilir. İkinci haftadan sonra yüzünüzü yıkayabilir, saçlarınızı kurutabilir, yürüyüşlere başlayabilirsiniz. İkinci haftada her iki gözünüz arasında ufak asimetriler olabilirse de endişelenmeyin, bunlar birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

 

Göğüs Büyültme Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Size yazılan antibiyotiği düzenli olarak kullanın. İlk gün sızı gıdalar alabilirsiniz. Eğer bulantı hissi varsa daha çok hafif tuzlu kraker ve tost yiyebilirsiniz. İçinizde geldiği kadar yemeniz uygun olur. İkinci günden itibaren bünyenizin kabul ettiği her şeyi yiyebilirsiniz. Evde yatarak dinlenin. İlk üç gün başınız yukarıda olacak şekilde en az iki yastıkla sırt üstü yatarak uyumanız önerilir.

Yan ve yüz üstü yatmamaya çalışın. Bunu, her iki yanınıza yastık koyarak sağlayabilirsiniz. Sandalye veya koltukta oturabilirsiniz. Kollarınızı olabildiğince az kullanmaya çalışın. Özellikle kollarınızı omuzdan yukarı kaldırmayın. Göğüs adalesine aşırı yük binecek hareketlerden sakının. Her gün evin içinde 5-8 kez dolaşmaya çalışın.  Ameliyat sonrası olabildiğince sigara içmeyin; çünkü sigara iyileştirmeyi geciktiren önemli bir etkendir.

Size önerilen balensiz sutyeni 6 hafta sürekli kullanın. Bir hafta süreyle kullanmayın. Memede olabilecek şişlikler ilk iki günden sonra giderek kaybolacaktır. İki aydan sonra meme şekliniz doğal halini almaya başlayacaktır. İkinci haftadan sonra hafif yan yatmaya başlayabilirsiniz. Üçüncü haftadan sonra yan yatmanız da bir sakınca yoktur. Üçüncü haftadan sonra kollarınızı başınızdan  yukarı kaldırabilirsiniz. İlk dört hafta egzersizlere başlayabilirsiniz.

Doktorunuza danışmadan Aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmayınız.

Hemen Ara
Translate »

Çerez Politikası Daha fazla..

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi göz atma deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" ayarlarına getirilmiştir. Bu web sitesini çerez ayarlarınızı değiştirmeden kullanmaya devam ediyorsanız veya aşağıda "Kabul Et" seçeneğini tıklarsanız, bunu kabul etmiş olursunuz.

Kapat