JİNEKOMASTİ- ERKEKLERDE MEME BÜYÜKLÜĞÜ
Amaç daha erkeksi bir göğüs konturun ulaşmaktır.
Ameliyat lokal yada sedasyon altında ortalama 1 saat sürer.
Göğüs kaslarının hareketiyle oluşan 1-2 günlük hafif ağrınız olacaktır.
Ameliyattan sonra 1-2 gün içinde işinize dönebilirsiniz.
Göğüs bölgesinde 1 hafta sürecek şişlik ve morluğu azaltmak için bandaj-korse kullanacaksınız.
Kol hareketi gerektiren egzersizlere 4 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Jinekomasti Yunanca “kadın memesine benzer” anlamına gelmektedir. Jinekomasti, yağ veya meme dokusu (veya herikisi) fazlalığı ile karakterize büyümüş, kadın memesi benzeri oluşumdur. Tek memeyi etkileyebileceği gibi her iki meme de görülebilir.

Neden Oluşur:

Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; çok çeşitli faktörlerden oluşabilir. Kanda dolaşımdaki östrojenin artışı, androjenlerin azalması veya androjen reseptörlerinde defekt olması, temel neden olarak suçlanmıştır.

Çoğu jinekomastinin oluşum sebebi tam açıklanamaz. Jinekomastinin bilinen nedenleri:

1-Fizyolojik olabilir :Yani doğanlarda,adolesan dönemde ve yaşlılıkta
2-Patolojik olabilir : Patolojik jinekomastiyi sebebine göre üç grupta toplamak mümkündür
A-Metabolik Nedenli: Böbrek Yetmezliği,Karaciğer yetmezliği,alkolizm, uzun süreli açlık
B-Endokrin Nedenli: Hipogonadizm, tirootksikoz,hipofizel yetersizlik
C-Tümoral Nedenler: Böbreküstü bezi tümörü,testis tümörü,akciğerde bronkojenik tümör,hipofiz tümörü,HCG üreten tümörler
3-Uzun süreli ilaç kullanımları Östrojen benzeri etki yapanlar:eroin, , marihuana Testesteronu inhibe edenler: spironolactone,cimetidine,clofibrate, flutamide, ketocanozole Diğer yollarla etkili olanlar :alkol, amfetamin, trisiklik antidepresanlar, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, diazepam, digitaller, antihipertansifler, sitotoksik ajanların birkısmı,kalsiyum kanal blokerleri.
4-Ailesel jinekomasti nadir görülebilir.

Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

Jinekomasti meme kanseri riskini artırmaz.Ancak jinekomasti olan meme dokusu içinde kanser bulunabilir. Klinefelter’s sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır.

İlk görüşmede:

Plastik cerrahınız memelerinizi muayene edecek ve daha sonra karaciğer fonksiyon bozukluğu, östrojen içeren ilaçların alımı ya da anabolik steroidler gibi jinekomasti sebebi olabilecek sebeplere yönelik muayene yapacaktır. Plastik cerrahınız akciğer filmi ya da ultrason ile meme dokusunun, böbrek üstü bezi ile testislerin değerlendirilmesini önerebilir. Çok nadir durumda batın tomoğrafisi isteyebilir. Karaciğer enzimleri, serum FSH,LH, prolaktin seviyeleri tetkik edilmelidir.İdrarda 17 ketosteroid, östradiol ve HCG ölçümleri nedenlerin açıklanmasında yol gösterici olabilir.

Jinekomasti tedavisini sigortam ödermi?:

Jinekomasti ameliyatınız sağlık sigortanızdan karşılanabilir ancak ameliyat öncesinde sigorta şirketinizden bilgi almanız yerinde olur.

Anestezi :

Jinekomasti ameliyatlarının çoğu genel anestezi altında yapılmakla birlikte, lokal anestezi ve sedasyon kombinasyonu altında da uygulanabilir. Ağrı duymayacaksınız.

Ameliyat riskleri:

Jinekomasti ameliyatı yetenekli bir plastik cerrahın ellerinde yapıldığında komplikasyonlar genelde çok nadir ya da küçüktür. Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), yara iyileşmesinde problem ve infeksiyon oluşabilir. Ameliyat sonrası kullanacağınız bandaj ve sıkı bası elbiseleri hematom ve seroma oluşumunu engelleyecektir.. Liposuction ile yapıldığında riskleriniz daha azdır.Meme başından keserek dokuların çıkarılmasında oluşabilecek düzensizlik ve çukurluklar liposuction-lipofilling ile giderilebilir.

Ameliyat:

Yapılacak ameliyatın tekniğin belirlenmesinde jinekomastinin tipi, meme başının yeri (sarkma olup olmadığı), cilt fazlalığı, meme dokusunda kitle veya nodül varlığı önemli rol oynamaktadır.

Meme büyüklüğünün asıl nedeni meme dokusunun fazlalığı ise, bu dokular meme başının etrafında koyu renkli alan sınırında yapılacak yarım daire şeklinde kesiden girilerek çıkartılacaktır. Bu işlem yalnız başına yapılacağı gibi yağ emme (liposuction) işlemi ile birlikte de yapılabilir .  Meme başının yerinin normal olduğu, büyümenin yağ dokudan zengin olduğu, aşırı sarkma olmayan hastalarda tek başına liposuction işlemi yeterli olacaktır. Bu işlem meme katlantı hattınızdan, meme başından veya koltuk altına yakın bir yerden yapılacak, yarım santimi aşmayan küçük kesilerden gerçekleştirilecektir. Bir vakum makinasına bağlı kanülle deri dokusu altında yapılan nazik ve düzenli hareketlerle yağ dokusunun parçalanıp emilir. Aşırı sarkma olan, çok miktarda yağ-meme dokusu çıkarılması gereken ve meme başının çok aşağılara indiği durumlarda cildin çıkarılması da gerekebilmektedir. Dokuların çıkarılması ile oluşacak boşluğa kan ve serum birikmesini önlemek, dışarıya almak amacıyla dren adı verilen minik hortum yerleştirilebilir. Kesiler dikişler yardımıyla kapatılıp, pansumanla örtülür.

Ameliyat sonrası:

Birkaç gün kapalı pansuman uygulanır. Birkaç gün ağrı kesici ile giderilen rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Ameliyat alanında bir miktar şişme ve morarma olacaktır. Şişliğin azalması amacıyla ilk iki hafta süresince devamlı daha sonraki bir hafta boyunca da sadece geceleri elastik bandaj kullanmanız önerilecektir. Şişliklerin önemli bir bölümü ilk 1 ayda kaybolacaktır. Mor alanların daha önce kaybolması için Plastik Cerrahınız pomat önerecektir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik başlanabilecektir.Dikiş kullanılmışsa 7 gün içinde alınacaktır.

Normale Dönüş:

Ameliyat gününün akşamı yürüyebilecek, yemeğinizi yiyecek, ameliyatınız sedasyon ve lokalle yapılmışsa hastaneden çıkabileceksiniz. 1-2 gün içinde işinize, normal faaliyetlerinize dönebileceksiniz. Göğüs bölgesine darbe alma riski taşıyan işlerden ve ağır egzersizden en azından 3 hafta boyunca uzak durmanız gerekmektedir.Ameliyat kesi hatını güneşten en az 6 ay boyunca korumanız da tavsiye edilir.