Şimdiye kadar genellikle sivilcelerden kalan veya başka sebeplerle oluşabilen skarların, yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi, düzensiz pigmentasyonların ve geniş porlu –gözenekli derilerin tedavisinde, cildin sıkılaştırılmasında kimyasal peeling, dermabrazyon (zımparalama) gibi değişik yöntemler kullanılmıştır. Bu yöntemler, uygulayıcıya bağlı ve uygulamanın derinliğinin standardilize edilememesi gibi belirsizlikleri beraberinde taşır.

Son 10 yılda teknolojisinin hızla gelişmesiyle lazer, sivilce izi, yanık izleri, yüz ve boyundaki kırışıklıkların giderilmesi ve hatta hepimizin, yaşlılık ellerden belli olur önyargımızı neredeyse tamamen ortadan kaldıracak şekilde yaşlılık lekeleri-güneş lekelerini gidermede sağladığı şaşırtıcı sonuçlarla, cilt gençleştirilmesinde temel tedavi seçeneklerinden biri haline gelmiştir.

Bu yeni model lazerlerin eskilerinden farkı; tüm cilt alanına lazerin gönderilmesi değil bazı süzgeçlerden geçerek dokuya daha nazik bir uygulama fırsatı vermesi, dolayısıyla gündelik kullanımda avantajlar sağlaması oldu. Artık lazer uygulamaları, anesteziye nadiren ihtiyaç duyacak kadar ağrısız gerçekleşiyor ve iyileşme süreci daha kısa sürüyor. Kızarıklık ise daha az oluyor. Normal lazerlerden farklı olarak fraksiyonel lazerde ışınlar sütunlar halinde arada sağlam dokular bırakarak ve deriye nüfuz ederek etkilerini gösterir.

Lazerle cilt gençleştirme ve sivilce izlerinin giderilmesi için son yıllarda geliştirilen üç tip fraksiyonel lazer mevcuttur. Bu lazerler ışınlarının dalga boyu ile dolayısıyla dokuya penetrasyon güçleri ile birbirinden ayrılır. Erbium lazer (1540 nm dalga boyu), Erbium YAG (2940 nm ) cildin 20-50 mikron derinliğine inebildiğinden, daha yüzeysel kalırken fraksiyonel karbondioksit lazerler ( 10.600 nm dalga boyu) derin iz ve kırışıklıkların dahi tedavisinde ( 500 mikrona kadar cilde penetrasyon gücü var) kullanılabilmektedir.

Fraksiyonel karbondioksit lazerler günümüzde daha tercih edilir (FDA onayı mevcuttur) durumdadır.

Fraksiyonel karbondioksit uygulaması ile uygulanan watt ve süreye bağlı olarak derinin içinde kollajende sıkılaşmaya ve yeni kollajen oluşumunu stimule edici etki oluşmaktadır. Ciltte soyucu bir etki oluşturmadan, bu etki ile ciltte sıkılaşma ve tonunda artış olarak gençleşme oluşmaktadır. Hafif orta derece kırışıklıklar 1-2 seansta düzelirken, daha derin iz ve kırışıklık için 3-5 seans gerekir. Seans aralıkları uygulamanın derinliğine ve watta bağlı olmak üzere 3-6 hafta arasında değişebilir. Uygulamadan sonra 3-7 gün süren hafif bir kızarıklık olacaktır. Bu sürede doktorunuz size kremler kullanmanızı ve cildiniz nemlendirmenizi isteyecektir. Uygulamadan sonra günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.