Aşırı kilo kaybının ardından yapılacak vücut şekillendirme ameliyatı (Body – Contouring) yağ ve deriyi destekleyen deri altındaki dokuların şeklini düzeltir ve sarkmış yağ ve deri fazlalıklarını alır. Kilo azaltma ameliyatının ya da önemli miktarda kilo vermenin ardından deri ve dokular genellikle elastikiyetini kaybeder ve vücudun yeni küçülmüş boyutuna uyum sağlayamaz. Bunun bir sonucu olarak ciddi bir biçimde genişlemiş deri artık desteksiz kalmıştır:

  • Üst kollar sarkabilir, dolgun ve gevşek görünür
  • Göğüsler düzleşebilir ve meme uçları aşağıya bakar biçimde sarkabilir
  • Karın bölgesi yanlardan ve arkaya doğru genişleyebilir ve bu bölgede genel bir sarkıklık oluşabilir
  • Kaba etler, kasık ve uyluklar sarkabilir ve deride sarkmış cepler görüntüsü verebilir

Bu ameliyatın sonucunda vücut daha düzgün konturlar ile daha normal bir görüntüye kavuşur. Bu, özü itibariyle, toplam kilo verme tecrübenizin son safhasıdır.

Bacak Germe

Genelde bu ameliyatlar için ideal adaylar rejim sonrası ciddi kilo kaybeden ve tüm vücutta yaygın deformasyona uğrayan hastalardır. Eğer yağlanmaya bağlı bir deformasyon varsa çoğunlukla tercih edilecek yöntem liposakşın (yağ emme) olacaktır. Uyluklarda(bacak içlerinde) derinin gevşemesi ve sarkması ile birlikte olan yağlanmalara sadece liposuction ile tatminkar cevap verilemez. Bu gibi olgulara bacak-uyluk germe ameliyatı yapılır.

Bu gibi hastaların büyük kısmı aynı zamanda karın ve kalça germe için de adaydır. Bu ameliyatlar aynı seansta tüm vücut şekillendirme şeklinde veya iki ayrı seansta yapılabilir. Vücut şekillendirme ameliyatları oldukça çeşitlidir ve hastanın ihtiyacına göre bir veya birkaç yöntem birleştirilerek uygulanır. Klinik doktorumuz tarafından muayeneleriniz sonrası ayrıntılı olarak bilgilendirileceksiniz ve her türlü tartışma için yeterince zamanınız olacaktır.

Bacak germe ameliyatı genel anestezi ya da sedasyonlu lokal anestezi yapılır. Ameliyat 2-3 saat sürer ve bir gün hastanede yatılır. Yapılan işleme bağlı ağrılarınız olacaktır ancak bu ağrıları en alt seviyede tutmak için gereken ilaçları doktorunuz reçete edecektir. Drenler genelde 24 saat sonra çekilir. Bu işlem sırasında fazla bir ağrı hissedilmez. Drenler çıkarıldıktan 24-48 saat sonra korsenizi çıkararak duş yapabilirsiniz. 10 gün kadar evde istirahatiniz gerekir. 15 gün sonra yavaş yavaş normal hayata dönülür. Üst bacaklar daha ince, daha gergin ve daha düzgün bir hale gelir.

Kasık Germe

SARKMIŞ BACAK İÇLERİNİN TOPLANMASI

Kasıkların altındaki üst bacak bölgesinde sarkmış deri ve yağ dokusunun çıkartılarak üst bacak bölgesinin gerilmesi ameliyatıdır. Kilo alma verme, yaşlanma, doğumlar gibi nedenler ile bazı kişilerde uyluk iç kısmında deri gevşer ve sarkmalar meydana gelir. Bu sarkma ve düzensizlikler ileri derecede ise uyluk germe ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyat sonucunda kasık bölgesinde izler oluşacağından önemli derecede deformasyonu olan kişiler için önerilen bir girişimdir.  Hafif derecede sarma mevcut ise bu durumda lazer liposuction-lazer lipolizle  başarılı sonuçlar alınır. Liposuction uyluk germe ameliyatının bir parçası olarak ameliyatta az veya çok kullanılır. Liposuctiondan dolayı ek bir gevşeklik olmanın önüne geçmek için sıkılaştırıcı lazerle aynı anda uygulama yapılır.

Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Kasık bölgesinden arkaya doğru yapılan bir kesi yoluyla elips şeklinde deri ve yağ dokuları çıkartılır. Üst bacak derisi serbestleştirilip kasık bölgesine dikilir. İçeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için drenler yerleştirilir. Bu drenler 48-72 saat sonra çıkartılır. Ameliyat sonunda külot içinde kalacak şekilde kasık bölgesinde ve buradan arkaya doğru uzanan bir dikiş hattı mevcuttur ve bu bölgede bir kesi izi oluşacaktır. Ameliyat sonrası 2-3 hafta günlük aktiviteler kısıtlanır. Dikişler  estetik olarak yapıldığında alınma ihtiyacı olmayacaktır. Spor gibi aktivitelere 6 hafta sonra başlanabilir. Bu ameliyatta dikiş hattı kasık bölgesi gibi doğal olarak nemli ve kontaminasyona açık bir bölgede olduğundan yara iyileşme problemleri oluşabilir. Bu sorunlar yapılan pansumanlarla birkaç hafta içinde düzelecektir. Ayrıca dikiş hattının hareketli bir bölgede ve yer çekimine maruz olması yara izinin genişlemesine neden olabilecek faktörlerdir. Bu nedenle bu ameliyatlar önemli derecede sarkma ve deformasyonu olan hastalar için tercih edilen ve uygulanan işlemlerdir.

Ameliyattan önce 10 gün süreyle aspirin gibi kan sulandırıcı ajanlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

Ameliyattan önce 3-4 gün süreyle yumuşak gıdalar alınmalı, posalı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Size söylenen saatten sonra bir şey yenmemelidir. Bu süre operasyondan önceki 8 saati kapsamaktadır

Ameliyat günü veya daha öncesinde sizin için gerekli olan kan tahlilleri yapılacaktır. Aynı şekilde ameliyat öncesi dönemde anestezi konsultasyonunuz yapılacak ve size uygulanacak anestezi şekline karar verilecektir. Ayrıca ameliyat öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için odanızda bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotograf çekimleri tamamlanacaktır.

Ameliyat sırasında genellikle ilk gün kullanılmak üzere idrar sondası uygulanmaktadır. Ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilecektir.

Ameliyat sonrası dönemde V pozisyonu olarak adlandırdığımız bir pozisyonda yatmanız sağlanacak, böylece ameliyat bölgenizde oluşacak gerginlik azaltılmaya çalışılacaktır. Bu pozisyon belinizden itibaren gövdenizin 45 derece yükseltildiği pozisyondur. ,

Ameliyat sonrası ilk gün en sıkıntılı dönemdir. Bu dönemi daha rahat geçirmeniz için ağrı kesiciler ve zaman zaman uyku yapıcı ilaçlar kullanılır. Ameliyat sonrası ilk saatlerde bir şey yemenize izin verilmez. Genellikle ilk beslenme sıvı gıdalarla olur. Rahat gaz çıkarabildikten sonra yumuşak gıdalarla beslenmeye geçilir. ,

İlk kez kalkmanıza izin verildiğinde size yardım edilecektir. İlk kez kalkarken baş dönmesi ve fenalık hissi hiç nadir değildir. Bunu engellemek için ilk kalkışınızda uzun bir süre yatak kenarında oturmanız ve karşıya bakarak kalkmanız rahatlatıcı olur. Aynı şekilde ilk günlerde ayağa kalktığınızda dik yürümeniz ve gerinmeniz doğru olmaz. Kasıklarınızdaki gerginlik nedeniyle hafifçe eğilmeniz yararlı olur. Ameliyattan sonra hastanede kalacağınız süre ise 1-2 gecedir. Eve gitmenize izin verildikten sonrada ilk haftayı ev istirahatinde geçirmeniz beklenir. Ayrıca operasyon sonrası ilk bir hafta sigara konusunda dikkatli olunmalıdır. Sigaranın yara iyileşme sürecine olumsuz etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Ameliyattan sonraki ilk iki gün vücudun ödemli olduğu dönemdir. Bu dönemde vücut su toplar hareketler zorlaşır. Genellikle üçüncü günden itibaren ödem azalmaya başlar hareketler kolaylaşır.

Ameliyattan sonra ikinci haftadan itibaren yavaş yavaş sosyal hayatınıza dönmenize izin verilir. Fakat altı hafta süreyle ağır işler yapmamanız beklenir. Genellikle ilk hafta ameliyat bölgenizi ıslatmadan yarım duşlar almanıza izin verilir. İkinci haftadan itibaren tam duş alınabilir. Dördüncü haftadan önce havuz ve denize girmenize izin verilmez. Ameliyattan sonra altı hafta boyunca sauna, solarium, buhar banyosu, güneş banyosu ve ağır sporlar sakıncalıdır.

Ameliyat kesisi özellikle ameliyat sonrası ilk aylarda (3-4 ay) kırmızı kaşıntılı ve çok belli olabilir. Zaman içinde özellikle altıncı aydan sonra ameliyat izinin, renginin açılması, kaşıntının azalması beklenir. Bu süreç iki yıla kadar devam eder. İki yılın sonunda bile ameliyat bölgesinde deri renginde ameliyat izi kalır. Bu izin operasyon planı sırasında kilot ve bikini çizgisi içinde kalmasına gayret edilir. Ameliyat sonrası dönemde özellikle göbek altındaki bölgede uzun süren, bazende kalıcı olabilen, uyuşukluklar da oluşabilir. Bunların zaman içinde daha iyi olması beklenir.

YÖNTEME AİT RİSKLER

Ameliyat sonrası erken ve geç dönemde gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır;

Uyluk germe ameliyatlarının en çok korkulan ve en önemli komplikasyonu embolidir. Bundan korunmak için gerekli hallerde kan sulandırıcı ilaçlar verilir ve bacaklara varis çorapları uygulanır. Bütün bunlara rağmen emboli gelişebilir. Sizde veya ailenizde emboli öyküsü varsa mutlaka belirtilmelidir. Emboliyi oluşturan mekanizmalardan en önemlisi uzun süren hareketsizliklerdir. Bu nedenle kalkmanıza izin verilinceye kadar yatak içinde bacaklarınızı hareket ettirmeniz sık sık kalçanızı oynatmanız ve aynı pozisyonda yatmamanız yerinde olur. Zaman zaman bacaklarınıza ve baldırlarınıza masaj yapılması faydalıdır.

Erken Dönem: Kanama, enfeksiyon, hematom, seroma, yara ayrışması. Bunlar genellikle nadir karşılaşılan komplikasyonlardır.

Kanama ve Hematom: Oluşmaması için ameliyat sırasında dren denilen bir sistem kullanılır. Bu sistem ameliyat bölgesinde oluşabilecek kanama ve sızıntıların kontrolüne yardımcı olur.

Yara Ayrışması: Aşırı gerginliğe, enfeksiyona ve dolaşım bozukluğuna bağlı oluşabilir. Genellikle vucudu aşırı yağlı olanlarda ve işlem sonrası sigara içenlerde bu durumla karşılaşılır. Bakım, pansuman ve gerekirse yeniden dikiş atılmasını gerektiren bir durumdur.

Enfeksiyon: Dolaşım bozukluğu ve drenlerin çalışmamasına bağlı olarak deri altındaki sıvı birikmesine ve bunun mikroorganizmalar için uygun bir üreme ortamı oluşturması sonucu gelişir. Antibiyotik kullanımı ve pansuman gerektirebilir.

Geç Dönem:

Kötü izler: Aşırı gerginliğe bağlı olabileceği gibi bazen kişinin yara iyileşmesi özelliklerinede bağlı olabilir. Daha önce geçirilmiş operasyonlara ait izler ve aşı yerleri bu konuda ipucu verebilir. Operasyon izinde kızarıklığın artması, kabarıklık oluşması ve ve kaşıntı durumunda doktorunuza başvurulmalıdır. Nedbe yumuşatıcı kremler ve gerkirse silikon jel uygulaması önerilir. Genellikle ilk aylarda daha kötü olan izin zaman içinde (1-2 yıl) düzelmesi beklenir.

Uyluk bölgesindeki uyuşukluklar: Operasyon sonrası belirli bir dönemde geçmesi beklenir. Bazen kalıcı olabilir.

Uyluk bölgesindeki düzensizlikler: Bunlar nadiren yeni bir müdahale gerektirir

Karın Germe

KARIN ESTETİĞİ, ABDOMİNOPLASTİ
Genel anestezi altında, bir hastanede 2 ile 3 saatlik bir ameliyattır.
Hastaneden 1 gün sonra taburcu olunabilir. Yürürken ilk günler öne eğik yürümelisiniz.
Ameliyat sonrası bir kaç gün süren ağızdan alınan ağrı kesicilerle giderilebilecek ağrınız olacaktır.
Drenleriniz gelen miktara bağlı olarak 2-3 gün sonra alınabilir.
5.gün pansumanınız açılır, ertesi gün ılık banyo yapabilirsiniz.
İşinize 10-12 gün sonra dönebilirsiniz.
3-4 hafta karın korsesi kullanmalısınız. Karın bölgesindeki şişlikleriniz hızla gerileyecektir.
Estetik olarak dikilen dikiş hattınızın solması altı ayı bulabilir.
Ağır sportif faaliyetlerden 4-6 hafta kaçınmalısınız.

Karın ameliyatı için adaylar Karın bölgesinde perhiz veya spora rağmen giderilemeyen deri ve yağ fazlalıkları olanlar,doğumdan, aşırı miktarda kilo kaybından sonra karın derisinde sarkma veya gevşeme olanlar karın germe ameliyatından mükemmel sonuç alırlar. Gelecekte hamile kalmayı düşünen kadınlar; ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları gebelik ile gevşeyebileceğinden, ameliyat olmak için gebelik sonrasını beklemelidirler. Riskleri nelerdir ? Her cerrahi girişimde olabilecek komplikasyonlar bu girişimde de olabilir. Ameliyat sonrası komplikasyonlar arasında enfeksiyon ve kanama nadir de olsa görülebilir. Enfeksiyon, oluşursa, yara temizliği ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ameliyat sonrası mümkün olduğunca erken hareketli hale gelerek kan pıhtısı oluşma riskini en aza indirebilirsiniz. Operasyon sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi operasyonda genellikle yerleştirilen drenler nedeniyle nadiren görülebilir, kullanacağınız korse ile de bu risk uzaklaştırılabilir. Nadir de olsa kesi yerindeki kötü iyileşme revizyon gerektirebilir. Ameliyat ne kadar sürer ve hangi tip anestezi kullanılacak? Genellikle yapılacak ameliyatın zorluk derecesine göre ortalama 3 saat sürer. Hastalara ameliyat öncesi sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat için hazırlık Sigara içmek komplikasyon riskini arttırıp, iyileşmeyi geciktireceğinden; sigara içenlerin ameliyat öncesi sigarayı bırakması öğütlenir.

Ameliyat öncesinde (özellikle karın bölgenize olmak üzere ) güneşte fazla kalmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca yine ameliyat öncesinde sinirleri yıpratıcı yoğunlukta diyet programı uygulamamalısınız, aşırı diyet iyileşme potansiyelini de azaltabilir.Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini ayarlamayı unutmayınız. Ameliyat Ameliyat izi bikini içinde kalacak şekilde deri kesisi yatay yönde yapılır. Karın göbek altından, kaburgaların alt kenarına kadar olan bölge derisi altta bulunan kas tabakasından ayrılır. Göbek hemen kenarından elips şeklinde kesilerek karın duvarında bırakılır. Daha sonra karın kaslarında gevşeme varsa uygun dikişlerle gerginleştirilir. Deri aşağı doğru hafif çekilerek fazlalık miktarı belirlenir. Fazla deri çatlaklarla beraber çıkarılır. Yeni yeri belirlenen göbek küçük bir kesi ile karın duvarına bağlı alandan çıkarılıp yeni yerine dikişlerle tutturulur. Sonra deri kenarları ince estetik dikişlerle kapatılır. Karın derisi ile karın kasları arasındaki boşlukta sıvı birikmesini engellemek için küçük bir dren yerleştirilir. Ameliyat sonunda karın korsesi giydirilir, karın dikişlerinin gergin olmaması için dizler karına çekik olarak hasta yatırılır. Ameliyat sonrası İlk birkaç gün, karın bölgenizde doku şişmesi söz konusu olacağından ; ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık ve ağrı duyabilirsiniz. Uygulanan cerrahi işlemin derecesine göre, birkaç saat sonra evinize yollanabilir veya hastanede birkaç gün kalabilirsiniz. Operasyon sırasında yerleştirilen drenler genellikle 3-4. günlerde çıkarılmaktadır. Önceleri doğrulmanız mümkün olmamakla birlikte, en kısa zamanda yürümeye başlamanız gerekir. Ameliyat sonrası, karınınızın düz ve ince olduğunu, bel kavsinizin belirginleştiğini hemen fark edeceksiniz. Deri dikişleri 5-7. günde alınmaya başlanır. Banyo yapmanıza izin verilir. Normale dönüş Ameliyat sonrası 1-2 hafta içinde işinize dönebilirsiniz. Karındaki dikiş izleri önceleri pembe renkte ve belirgindir. Giderek izlerin rengi solar ve izler azalır. Bu süreç altı aya kadar devam edebilir. Korse ise 1 ay kadar kullanılır. Daha sonra hafiften başlamak üzere karın kaslarını çalıştıracak egzersizler tavsiye edilir. Yeni görünümünüz Abdominoplasti ameliyatı fizik görünüşünüzü daha iyileştirir, kendinize güveninizi arttırır. Karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişiler için eğer beklentileriniz de gerçekçi ise karın germe ameliyatı sizin için mükemmel bir çözüm olacaktır.

Popo Dikleştirme

Popo sarkması,  poponun üst kısmının düzleşmesi ile başlar, volümün daha aşağıda belirginleşmesi popo altı kıvrımında derinleşmesine yol açar. Popo şekillendirmede amaçlanan; aşağı sarkmış ve yağlamış dokunun yukarı doğru taşınarak, popo alt kıvrımının derinleştirmesinin önüne geçilmesidir. Popo estetiği için yapılan girişimler; liposuction, popo protezi (gluteal implant) yerleştirilmesi, dikleştirme için askılama yöntemleri ve yağ enjeksiyonu ile şekillendirme şeklinde özetlenebilir.

Fazla miktarda kilo vermiş, cilt elastikiyeti bozuk kimselerde bu işlem bikini hattı içinde kalacak kesilerden girilerek dokuların yukarı askılanması şeklinde olabilir. Eğer cilt elastikiyeti bozulmamışsa, sarkan popo yağlı kısmına yapılacak liposuction ile buradaki volümü azaltılıp, bu yağ hücreleri poponun yuvarlaklığını  sağlayacak şekilde üst kısma yerleştirilmesi çözüm olur. Bu girişimle kesi yapılmadan popo şekillendirilmiş olur.

Bazen de popodaki volümün yetersizliği, neredeyse belden pantolonların düşeceği popoda düzleşme, şekil bozukluğuna yol açar. Bu durumda kalça protezi yerleştirilebilir veya bölgeye önceden alınan yağ enjekte edilerek daha estetik bir dolgunluk sağlanabilir. Popo protezi her iki popo kıvrımının ortada birleştiği bölgeden küçük bir kesi ile girilerek kasların arasında oluşturulan cebe yerleştirilir. Giriş hattı doğal kıvrımlar içinde kaldığı ve estetik olarak kapatıldığı için fark edilmez, etkili bir yöntemdir.

Tüm bu müdahaleler genellikle genel anestezi altında, 2-3 saat süren işlemlerdir. İyileşme süreleri, yapılan ameliyatın cinsine göre iki ile altı hafta arasında olabilir.

Liposuction

Bölgesel yağlanma, şekil bozukluğunun giderilmesinde en etkili yöntemlerden biri, liposuction’dır

Bölgesel yağlanma, şekil bozukluğunun giderilmesinde en etkili yöntemlerden birinin, liposuction olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ancak son yıllarda ortaya atılan ve bir kısmı kendini farklılaştırma çabasından doğan; liposculpturing, liposhaping gibi kafa karıştırıcı kavramlar dışında, teknik olarak gerçekten farklı uygulaması olan   ultrasonik liposuction (vaser), lazer liposuction (smartlipo), su basınçlı (water assisted) liposuction, power assisted liposuction gibi liposuction uygulamaları arada gözden kaçtı. Acaba, hangi yöntem nasıl uygulanıyor, ne işe yarıyor, ne tür avantajları var ve bu yöntemlerin arasında ne gibi farklar var, riskleri var mı?

Klasik ıslak teknik liposuction uygulamasında, liposuction uygulanacak alana; önce o bölgedeki yağları eritecek, damarları büzüp morluğu, kanamayı önleyecek bir solusyon verilir. Ardından ucunda parçalanmış yağları vakumla çekebilecek ince delikleri olan künt uçlu 2-3-4 milimlik liposuction kanülleri ile yağlar çekilir. Vücudu şekillendirmek amacıyla kol, karın, basen, bacaklar, ayak bilekleri, gıdı, sırt, yüz hatta memeye bile uygulanabilir. Liposuction uygulanan alandan, şekil bozukluğuna yol açan fazla yağ hücreleri vakumla alınarak ortamdan uzaklaştırıldığı ve şekillendirme sağlandığında, bu yeni şekillenme o bölge için kalıcı sonuç verir. Ancak kişi toptan kilo alıp verebilir. Kilo aldığınızda veya verdiğinizde eski o çıkıntınız, fazlalığınız olmayacaktır. Eşit dengeli bir şekilde vücut şekillenmeniz korunacaktır. Genel veya bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak, lokal anestezi altında uygulanabilen bu işlemden sonra, 3 hafta korse kullanmanız önerilecektir.

İnce kanüllerle, farklı yönlerde, düzgün yapılan liposuctionda düzensizlik olmaz, sonuçları da hastayı mutlu eder, etkileyicidir. Cilt esnekliği uygun olan hastada, aşırı miktarda alınmadığında sarkmalara yol açmaz. Liposuction yöntemi zayıflama aracı olarak değil, vücudu şekillendirmede uygulanacak bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Uygulanacak kişinin tıbbi durumu, uygulama alanının genişliğine bağlı olarak alınan yağ miktarı sınırlıdır.

Liposculpturing, liposhaping kavramları klasik liposuction uygulamasından farklı bir uygulama değildir. Kavram olarak yukarıda anlatılan teknikle yağ dokusu alınıp vücut sekilendirilirken, bazı bölgelere de alınan yağ dokusunun  konularak şekillendirilmesini, bir  heykeltıraş gibi biçimlendirilmesini ifade eder.

1977 yılından beri klasik liposuction uygulanmaktadır.

2000’li yıllarda uygulamaya giren ultrasonik liposuction da,  yine klasik liposuction tekniğinde olduğu gibi; başlangıçta solüsyon uygulandıktan sonra, küçük bir kesi ile deri altına sokulan ultrason probu ile yağların ultrasonik dalgalarla parçalanması, ardından uygulanacak yine vakumla klasik liposuction işlemi, kolaylaştırıcı etkisi olmuştur.

Sırt, erkek göğsü (jinekomasti), ikincil liposuction uygulamalarında uygulama avantajları vardır. Vaser ismiyle popüler olmuştur.

Water assisted liposuctionda ise, yağı parçalama işi basınçlı su ile yapılır. Bu arada bir yandan da klasik liposuction kanüllerinde olduğu gibi vakumla yağlar bölgeden uzaklaştırılır.

Lazer liposuctionda yağ parçalama işi, o bölgede deri altına, yağ içine sokulan probla uygulanan yağı seçici dalga boyundaki lazerle yapılır. Ardından vakumla liposuction uygulaması yapılarak, parçalanan yağlar ortamdan alınır. SmartLipo, CoolLipo, LipoLite, LipoTherme, ThinLipo gibi isimlerde uygulamadadır. Gıdı, kol gibi daha küçük alanlarda uygulama avantajı vardır. Aynı zamanda sıkılaştırma modunda uygulanacak dalga boyuyla, liposuction alanında ekstra bir avantajı olduğu ifade edilmektedir.

Power assisted liposuctionda klasik liposuctiona ek olarak, hava basıncıyla kanul ucundaki vibrasyon liposuction uygulamasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle geniş alan uygulamalarında avantaj getirmektedir.

Sonuçta, tüm liposuction uygulaması klasik ıslak- vakumla uygulamanın etrafında dönmektedir. Bu uygulamayı daha kolay, daha yağ seçici özellikte yaparak; amaç iyileşme sürecini kısaltmak, daha az morluk olması ve sarkmanın önüne geçmektir. Bu yeni liposuction uygulama tekniklerinde uygulanan problarında zamanla yenilikler olacaktır. Temel olan klasik liposuctionun avantajı ise hiç bitmeyecektir.

Genital Estetiği

Kadın dış genital organlarında, doğum sonrası veya zamanla görünümde değişiklikler olmakta, bu durum bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir.

Labia minora (iç dudaklar), vajen girişinin hemen iki yanında bulunan yapılardır. Görevi; vajen ağzını kapatmak, nemli kalmasını sağlamaktır. Labia minoralarda sarkma, asimetri, renk değişikliği, kalınlaşma gibi değişiklikler olabilir. Labioplasti, bu dudakların estetik olarak düzeltilmesi işlemidir.

Labialarını beğenmeyen kadınlarda, psikolojik olarak cinsel ilişkiden kaçınma, kendini beğenmeme belirtileri görülebilmektedir. Labioplasti, sadece bu kaygı ve çatışmayı gidermek için bile yapılabilir.

Labialarda şekil bozukluğu, asimetri, doğumsal olabildiği gibi, doğumlardaki travmalar veya kesiler sırasında kötü iyileşme sonucu da oluşabilir. Labiaların büyüklüğü, ilişki sırasındaki sürtünmede rahatsız edici boyutta olabilir. Ağrıya neden olabilir. Kıyafetlerde veya egzersiz sırasında büyük labialar sıkışma, sürtünme ve görünümde bozukluk gibi sorunlara yol açabilir. Mayo,dar pantolon giymekten çekinir haldedirler. Gereğinden fazla sarkık ya da büyük olan olan iç dudakların ayrıca tuvaletten sonra iyice temizlenememesi, genital bölgede devamlı bir ıslaklık ve enfeksiyona yatkınlık da ayrı bir sorun oluşturabilir.

Labialar kızlık zarından uzaktır. Bu nedenle bu tür kaygılar birbiriyle karıştırılmamalıdır.Ancak istenildiğinde labioplasti ameliyatı ile birlikte vajina daraltma ya da himenoplasti kızlık zarı ameliyatı da yapılabilir.

Lokal anestezi altında veya tercihen sedasyon altında hastanın duyup hissedemeyeceği koşullarda küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarılmaktadır. Hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Dikişlerin iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Genital bölge, yara iyileşmesi açısından şanslı bir bölgedir ve izler belli olmamaktadır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Labioplasti operasyonları ile yüksek oranda hasta memnuniyetine ulaşmaktayız. Operasyon sonrası hastalar, sosyal ortamlarda kendilerini daha rahat hissettiklerini, özgüvenlerinin arttığını ve cinsel hayatlarındaki olumsuzluklardan kurtulduklarını ifade etmekteler.